ANASAYFA > ÜRÜNLER > Gürültü & Vibrasyon Ölçümü

Gürültü & Vibrasyon Ölçümü


Mekanik yönden oluşturulan gürültü ve titreşimlerin ana üreticileri motorlardır, ancak klima, şaft hattı, yük elleçleme, kontrol ekipmanı ve palamar makineleri gibi başka kaynaklar da vardır.

Yat ve gemiler için sertifikalandırma işlemlerinden bazıları da Comfort ve Comfort+ belgeleridir. Gürültü, titreşim, iklimlendirme ve ışık şiddeti ölçümlerinin yapılması gün geçtikçe bütün ülkelerde zorunlu hale gelmektedir. Normal değerlerde elde edilen test verileri dolaylı olarak gemi adamının güvenliğini ve çalışma kalitesinide arttırmaktadır. Gemi sahipleri veya tersanenin isteği doğrultusunda HAB ve HAB+ sertifikaları bu testler sayesinde belirlenmektedir.

Üstün İş Marine firması olarak gemilere ve yatlara - uzmanlık sertifikası verebilme yeterliliğine sahip 4 firmadan biri olan - ABS Class kuruluşu onaylı bu işlemi yapabilen Türkiye'nin tek firması konumunda bulunmaktayız. Bu nedenle Üstün İş Marine, gemi gürültüsü ve titreşim kontrolü konusunda uzmanlaşmış bir danışmanlık mühendisliği şirketidir. Üstün İş Marine, akustik ve dinamiklerle ilgili ayrıntılı bilgiye ve aynı zamanda gemi tasarımı ve operasyonunun pratik anlayışına dayanan bir fark yaratır. Gemi gürültüsü ve titreşimi kapsamlı analizler gerektirir. Ancak, mümkün olduğunda basit ve düz yanıtların verilmesi de aynı derecede önemlidir.

Gemi ve yatlardaki mürettebatın performansını üst düzeye çıkarmak ve temel bir konfor seviyesi sağlamak için bazı kriterler belirlenmiştir. Mürettebatın yaşam mahalinin kalitesini Titreşim, Gürültü, İklimlendirme ve Aydınlatma Testleriyle belirlenmektedir. Normal değerlerde elde edilen test verileri dolaylı olarak gemi adamının güvenliğini ve çalışma kalitesinide arttırmaktadır. Gemi sahipleri veya tersanenin isteği doğrultusunda Comfort ve Comfort+ sertifikaları bu testler sayesinde belirlenmektedir.


Bu konuda verdiğimiz hizmetler:

  • Titreşim ölçümü ve analizi
  • Gürültü ölçümü ve raporlama
  • İç mekan iklim kontrolü
  • Aydınlatma ölçümü
  • Comfort ve Comfort+ Sertifikası yeterlilik ölçümü ve raporlama